reklama

Ako zvládnuť drepy na fitlopte (video návod)

Drep je základným silovým cvikom pre spodnú polovicu tela, patrí do kategórie piatich základných cvikov, ktoré vykonávam v každom tréningu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

 Samozrejme, ak zvládate základné verzie drepov je na čase posunúť sa o krok vpred. Nie som veľkým zástancom myšlienky zvyšovania náročnosti cviku pridávaním váhy, pretože som presvedčený o tom, že každý cvik sa dá sťažiť aj za pomoci vlastnej váhy. Chcete dôkaz? Tak vyskúšajte urobiť aspoň desať drepov na jednej nohe za sebou a uvidíte či som mal pravdu.

 Ak vyčerpáte všetky možnosti náročnejších verzií cviku na ,,suchu“ – na zemi, tak ďalšou zastávkou sú balančné pomôcky. Tie pridajú vášmu cvičeniu nový rozmer, pretože na scénu príde faktor koordinácie a rovnováhy. Na rovnej zemi dokáže stáť každý, ale ak človeka postavíte na nestabilnú podložku budú sa diať veci. Stratí pevnú pôdu pod nohami a zneistie. Je to prirodzená reakcia jeho pohybového aparátu. Necíti sa totiž vplyvom balansovania komfortne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pekne od začiatku

 Ak sa chcete dostať na vrchol, najprv musíte zvládnuť prvý krok. Nepoviem vám nič nové, prelomové ani zázračné. Opakujem to stále dookola. Cieľom k úspechu je systematický prístup krôčik po krôčiku.

 Zvládnuť drepy na fitlopte z dňa na deň je nepredstaviteľná vec pre väčšinu z vás. Nie je nič demotivujúcejšie ako zlyhanie na začiatku. Preto existuje pár jednoduchých krokov, ako nakoniec drepy na fitlopte zvládnuť.

 Keď som prvýkrát na vlastné oči videl niekoho cvičiť drepy na fitlopte, bolo to pre mňa to najinšpiratívnejšie, čo som dovtedy videl. Dnes si to už samozrejme nemyslím, pretože to pokladám za samozrejmosť. V očiach ľudí je však drep na fitlopte stále obrovským magnetom a je len plus, ak ho ovládate.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naučte sa drep na fitlopte a staňte sa magnetom pre ostatných.

Tipy a triky

Pár tipov a trikov, ako zvládnuť drepy na fitlopte.

sed v tureckom sede
sed v tureckom sede (zdroj: LN)

 1.Nikam sa neponáhľajte

  • Ak ste to bez drepov na fitlopte zvládli až doteraz, tak tých pár týždňov, možno mesiacov navyše, pokiaľ cvik zvládnete už vydržíte. Čo myslíte?

 2. Trénujte na boso

  • Možno vám to bude pripadať divné, ale tréning na boso má oveľa viac výhod, oproti tréningu v topánkach. Tou najhlavnejšou je však aktívny kontakt vášho chodidla s povrchom fitlopty. Takto do pohybu zapojíte aj klenbu nohy, a vôbec svaly nohy. Okrem toho, ak trénujete na boso vaše chodidlá sú stále rovnako v kontakte s fitloptou. Oproti tomu, ak trénujete v teniskách, tak je úplne bežné, že tenisky na každom tréningu striedate. Predpokladám tiež, že každý pár tenisiek máte iný a práve na tento fakt narážam. Každá jedna topánka má inú podrážku, členitosť, tvar, iný povrch, iný strih, tento rozdiel pri kontakte s fitloptou pocítite. Viem o čom píšem, keď som trénoval v teniskách v niektorých som sa na fitlopte udržal úplne bez problémov a v iných to naopak bola takmer nesplniteľná misia. Pri tréningu na boso sa vám to nestane. Pocit bude stále rovnaký.

 3. Trénujte pred zrkadlom

  • V ideálnom prípade by som vám poradil, aby ste trénovali vo dvojici. Uvedomujem si však, že nie každý zdieľa rovnaké nadšenie pre vec ako vy. Zrkadlo vám pomôže pri orientácii v priestore. Pomôže vám lepšie vnímať samého seba, poskytne vám akýsi druhý rozmer. Vďaka zrkadlu si spresníte ťažisko tela a rovnomerne rozložíte váhu. Všímajte si postavenie chodidiel na fitlopte, aby ste nemali jednu nohu výrazne prepadnutú voči tej druhej.

 4. Kvalita nad kvantitu

stoj na fitlopte
stoj na fitlopte 
  • Netrénujte bezhlavo do zbláznenia. Menej je niekedy viac. Snažte sa z každého tréningu vyťažiť akékoľvek zlepšenie, pokrok. Ak sa vám nedarí a vy strácate trpezlivosť, jednoducho cvik na chvíľu vypustite z hlavy. Vrátite sa k nemu, keď budete pripravení a pozitívne naladení.

 5. Byť duchom prítomný

  • Ak počas tréningu premýšľate nad tým, čo si dáte na večeru, čo na vás čaká v práci, kde strávite najbližší víkend, čo si oblečiete a zamestnávate svoju myseľ tisíckami rušivých elementov, je to úplne na nič. S najväčšou pravdepodobnosťou nedosiahnete žiadny pokrok. Sústreďte svoju myseľ len na tréning, na všetko ostatné máte čas potom.

 6. Jedno opakovanie

  • Mám na mysli minimálny počet opakovaní (v zmysle pokusov) na daný prvok. Z vlastnej skúsenosti viem, že najväčší pokrok som dosiahol, keď som sa zameral na jedno poctivé opakovanie. Celú svoju energiu som vložil do toho jedného opakovania. Sústredil som sa len na jednu sériu, ale vložil som do nej všetko. Keď som predtým prvok skúšal osem niekedy aj desať ráz, neviedlo to k ničomu. Len som bol zbytočne unavený a myšlienkami rozladený. Podvedome som šetril sily na ďalšie a ďalšie opakovanie a výsledok nikde. Po zredukovaní opakovaní na jedno max dve, som sa posunul o desať krokov vpred.

 7. Zmnožené opakovania

  • Myslím tým všetky vykonané opakovania v priebehu celého dňa. Veľmi dobre sa to vysvetľuje na príklade silových cvičení. Ak sa niekto chce zlepšiť v zhyboch, tak každú hodinu vykoná len 5-6 zhybov, viac nie. Počas dňa ich týmto spôsobom urobí dohromady 50 až 60. Namiesto toho, aby v rámci jednej hodiny tréningu vykonal 50 zhybov rozložených do 6-7 sérií. Garantujem vám, že tou jednou sériou zhybov po 5 opakovaní každú hodinu v priebehu celého dňa, dosiahne väčší pokrok, ako keby ich urobil naraz v jednom tréningu. Môžete si to pokojne vyskúšať samy na sebe. Telo má totiž pohybovú pamäť, do ktorej si ukladá všetky zautomatizované zručnosti. Pri vykonaní len piatich opakovaní v jednej sérii, sa navyše nemá čas vyčerpať, preto bude po hodine plne pripravené na zvládnutie ďalších piatich. Naproti tomu, vykonať 50 zhybov ihneď po sebe telu odčerpá strašne veľa síl a proces regenerácie bude omnoho zdĺhavejší.

 8. Opakovanie je matkou múdrosti

  • Nezanedbajte na cvičenia, ktoré ovládate už dokonale, stále si ich z času, na čas pripomeňte. Aj keď drepy na fitlopte ovládam už pár rokov a skúšam stále nové prvky, vždy sa k nim vrátim a aspoň raz týždenne si ich pripomeniem. To isté radím aj vám. Veľmi osvedčený princíp je zaradenie ľahších prvkov v rámci rozcvičky, alebo prípravy na tie zložitejšie. Bola by škoda, ak by ste sa niečo, čo ste sa už v minulosti naučili museli opäť učiť odznova.

    drep na fitlopte
    drep na fitlopte (zdroj: LN)

     

 To je súhrn mojich pravidiel, ktorými sa riadim pri zdokonaľovaní, alebo pri osvojovaní si nových pohybových činností. Možno pomôžu aj vám na ceste za úspechom. Postupom času si aj tak každý z vás nájde svoju tréningovú rutinu. Tipy a triky, ktoré najviac pomáhajú vám a posúvajú vás vpred. Stále tvrdím, že každý by si mal nájsť vlastnú cestu k úspechu inšpirovať sa síce ostatnými, ale pridať niečo svoje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na záver

 Z vlastnej skúsenosti viem, že zvládnuť drepy na fitlopte si vyžaduje síce trochu tréningu, ale určite to nie je niečo čo vám zaberie rok života. Ak sa naučíte na fitlopte stáť s dopomocou o stenu, rebrinu, či parapetu tak ste na pol ceste , najnáročnejšie je na fitloptu sa postaviť svojpomocne bez akejkoľvek opory.

Ladislav Nagy

Ladislav Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som FTVŠ UK v Bratislave. Som kondičný tréner so špecializáciou pre tréning s vlastnou váhou. Svoje tréningové metódy zakladám na silových cvičeniach s prvkami gymnastiky, kalisteniky, kondičných, výbušných cvičeniach.Kladiem dôraz na správne držanie tela, centračno-stabilizačné cvičenia, mobilizáciu a stabilizáciu tela.Rovnako ma baví balančný tréning a koordinácia tela v extrémnych polohách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu