reklama

Vajíčka vo výžive. Prečo a ako konzumovať vajíčka?

Ako konzumovať vajíčka, so žĺtkom alebo bez? Prečo by ste nemali konzumovať žĺtok a prečo by ste ho naopak konzumovať mali? Zvyšuje žĺtok hladinu cholesterolu v krvi? Skúsme nájsť odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

 Na svete azda neexistuje potravina, ktorá by bola tak kontroverzná, ako vajíčko. Zástancovia tvrdia, že je to super potravina, bez ktorej si nevedia predstaviť život, odporcovia tvrdia, že spôsobuje kardiovaskulárne ochorenia. Z môjho pohľadu je vajíčko najdiskutovanejším živočíšnym produktom, o ktorom sa roky vedú polemiky v oblasti výživy.

Prečo jesť vajíčka?

 Športovci majú konzumáciu vajíčok v obľube najmä kvôli vaječnej bielkovine. Vaječná bielkovina, ako jeden z hlavných zdrojov živočíšnych bielkovín, patrí medzi významné zdroje esenciálnych (pre telo nevyhnutných) aminokyselín. Vaječný bielok okrem spomínaných esenciálnych aminokyselín, obsahuje ďalšie významné súčasti výživy, vitamíny a minerály.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedeli ste, že?

 Od roku 1996 sa oslavuje medzinárodný deň vajec (World Egg Day). Nie je síce stanovený konkrétny dátum, ale slávi sa druhý októbrový piatok. Ak je teda vajíčko vaša obľúbená potravina, druhý októbrový piatok si ho nezabudnite uctiť.

Prečo ,,nejesť“ vajíčka?

 Dôvod, prečo prischla vajíčkam tá nelichotivá povesť o zvýšenom riziku kardiovaskulárnych ochorení po ich konzumácií, musíme hľadať v druhej časti zloženia vajíčka. Ak je vaječný bielok ,,Yin“ vajíčka, tak žĺtok je ,,Yang“. Vo vaječnom žĺtku sa totiž nachádza cholesterol a práve ten je dôvodom tej nelichotivej povesti. Vo všeobecnosti sa totiž predpokladá, že cholesterol prijatý v strave, zvyšuje cholesterol v krvi. Do dnešného dňa nebol tento mýtus potvrdený. Neexistuje jediná celosvetová štúdia, ktorá by dokazovala, že konzumáciou vaječných žĺtkov, stúpa riziko kardiovaskulárnych ochorení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cholesterol prijatý v strave nijako neovplyvňuje cholesterol v krvi!

 Naopak výskum z roku 2007 publikovaný v Medical Science Monitor poukazuje na fakt, že súvislosť medzi konzumáciou vajíčok a kardiovaskulárnymi ochoreniami nebola dokázaná. Dokonca sa ukázala spojitosť jedenia vajíčok so znižovaním krvného tlaku a zvyšovania hladiny ,,HDL“ cholesterolu ( látky, ktorým sa nesprávne hovorí dobrý cholesterol) na úkor ,,LDL“ cholesterolu (látky, ktorým sa nesprávne hovorí zlý cholesterol).

Vaječný žĺtok obsahuje len o 1g menej bielkovín, ako vaječný bielok.

Ako konzumovať vajíčka?

 Veľkou výhodou konzumácie vajíčok je ich široká univerzálnosť použitia v kuchyni. Môžete ich variť, vyprážať, miešať, zapekať, či dokonca jesť surové.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Vo všeobecnosti platí, že čím vyšším teplotám vajíčka vystavujete, tým horší dopad to má na ich štruktúru. Tuk obsiahnutý vo vajíčkach totiž začne oxidovať a môže sa premeniť na zoxidovaný tuk – nežiaduci. Paradoxne najviac zo svojich výživných hodnôt si zachovajú, ak ich budete konzumovať surové. A teraz sa podržte.Niektorí výživoví poradcovia ich dokonca odporúčajú konzumovať aj so škrupinou. (To mi pripomína môjho spolubývajúceho z vysokej školy, ktorý konzumoval kivi v celku aj so šupkou).

Obrázok blogu

 Človek však neje jašter, ktorý sa prikradne do cudzieho hniezda a nestrážené vajíčka, zožerie aj so škrupinou. Odporné však.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Mojím najobľúbenejším spôsobom prípravy je uvarenie vajíčok na tvrdo. Nesú vystavené tak vysokým teplotám, ako pri vyprážaní, a na strane druhej chutia určite lepšie, ako surové vajcia. Nič sa nestane ak si z času na čas pripravíte pre zmenu aj chutnú praženicu. Pamätajte vždy je lepšie akékoľvek vajce, ako akékoľvek pečivo.

Vajíčko nie je broskyňa!

 Ďalším veľmi obľúbeným spôsobom konzumácie vajíčok je vylúčenie žĺtka a prijatie len čistej vaječnej bielkoviny. S týmto ,,geniálnym“ nápadom prišli kulturisti, ktorí sa takto chceli zbaviť prebytočných kilokalórií prijatých zo žĺtkov. Malo im to pomôcť v príprave pred súťažou, dosiahnuť čo najväčšiu svalovú hmotu. Nanešťastie tento nešťastný spôsob prípravy vajíčok sa rýchlo ujal aj medzi obyčajnou populáciou a začala éra bielka. Žĺtok bol odstrčený na vedľajšiu koľaj a odsúdený za nežiaducu zložku potravy. Žiaľ ako to v takýchto prípadoch chodí, neprávom!

! Ak zahadzujete žĺtka, zahadzujete asi polovicu bielkovín!

 Žĺtok obsahuje všetky dôležité a výživné zložky: vitamíny rozpustné v tukoch (A,D,E,K), B6, B12, bielkoviny, minerálne látky (vápnik, horčík, sodík, fosfor, železo, zinok), fytonutrienty (luteín, zeaxantín). Bielok v porovnaní so žĺtkom neobsahuje takmer nič.

 Ak si rozkrojíte broskyňu, kôstku zahodíte, pretože sa nedá zjesť. Vajíčko, ale nie je broskyňa. Nezbavujte sa žĺtka len preto, že ste to čítali v nejakom kulturistickom časopise. Zbytočne sa tým pripravujete o celú radu prospešných látok.

Ako často konzumovať vajíčka?

 Ak neviete čo si máte dať na raňajky, dajte si vajíčko. Ak vás uprostred dňa prepadne náhly hlad, dajte si vajíčko. Ak neviete, čo si máte dať večer pred spaním, aby ste boli na noc sýty, ale zároveň mali prázdny žalúdok, dajte si vajíčko. Ak ste často na cestách a máte problém s tým, že sa nestíhate normálne naobedovať, zoberte si nádobku uvarených a vopred očistených vajíčok, a zažeňte hlad počas cesty. Nie je nič jednoduchšie.

Vajíčko chutí takmer rovnako, aj keď je studené, preto ho môžete jesť v podstate hocikedy.

 Nebojte sa vajíčok. To, či sa ich rozhodnete konzumovať aj so žĺtkom, alebo bez neho je len a len na vás, nenechajte sa nikým ovplyvniť. Len Vás prosím, aby ste si samy zvážili argumenty prečo nie a prečo áno, a až potom sa slobodne rozhodli. Dobrú chuť.

Ladislav Nagy

Ladislav Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som FTVŠ UK v Bratislave. Som kondičný tréner so špecializáciou pre tréning s vlastnou váhou. Svoje tréningové metódy zakladám na silových cvičeniach s prvkami gymnastiky, kalisteniky, kondičných, výbušných cvičeniach.Kladiem dôraz na správne držanie tela, centračno-stabilizačné cvičenia, mobilizáciu a stabilizáciu tela.Rovnako ma baví balančný tréning a koordinácia tela v extrémnych polohách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu