Zmobilizujte svoje ramená

Autor: Ladislav Nagy | 27.7.2015 o 12:59 | (upravené 29.7.2015 o 15:20) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  1620x

Mobilizácia je súčasťou regeneračných procesov. Radí sa medzi aktívne formy regenerácie. Spolu so strečingom pomáha, okrem iného zvyšovať kĺbový rozsah v tele.

Prečo mobilizácia?

        Mobilizácia prispieva k zväčšovaniu kĺbového rozsahu, k lepšej funkcii svalov, k lepšiemu prekrveniu svalov, k účinnejšiemu odplavovaniu škodlivých látok preč z tela. V neposlednom rade mobilizácia pomáha pri prevencii zranení.

! Mobilizácia predstavuje jeden z prostriedkov zlepšenia telesnej rovnováhy !

Ako zaradiť mobilizáciu do vášho tréningu

        Najčastejšie sa mobilizácia zaraďuje pred hlavnou časťou tréningu, ako príprava pred záťažou. Poznáme širokú škálu mobilizačných cvičení, ktoré využívame v tréningovom procese. Cviky vyberáme podľa obsahu tréningu. Vo všeobecnosti uprednostňujem komplexný prístup, rovnomerné rozloženie cvikov na všetky partie tela. Ak, ale viete, že je vás tréning zameraný na výbušnosť dolných končatín, vyberajte cviky dané pre mobilizáciu dolných končatín. Vždy platí zásada, cvičenia vyberajte podľa zamerania tréningovej jednotky.

         Ďalším príkladom, ako zaradiť mobilizáciu do tréningového procesu, je vytvoriť z nej samostatnú tréningovú jednotku. Ak váš bežný tréning trvá 60 minút aj s rozohriatím, rozcvičením, strečingom a vydýchaním, toľko času venujte samostatnej tréningovej jednotke zameranej na mobilizáciu celého tela. Pri tomto type tréningu platí pre mobilizáciu zásada komplexnosti, venujte rovnaký čas všetkým častiam tela, nič neuprednostňujte, nič nezanedbávajte.

Mobilizačné prostriedky

        Mobilizácia predstavuje formu tréningu. Samotný tréning môžete realizovať s pomocou vlastnej váhy, náčinia, náradia, balančných pomôcok, závesných systémov, klasického náradia športovej gymnastiky a mnoho ďalších prostriedkov.

         Pri mobilizácii máte na výber rovnako ako v tréningu širokú škálu prostriedkov. Vo videu priloženom v článku je ako prostriedok mobilizácie využitá palica. Z vlastnej skúsenosti v mobilizačnom tréningu využívam najčastejšie tri pomôcky. Obyčajnú palicu, theraband – odporovú gumu a masážnu loptičku rôznej veľkosti. So všetkými pomôckami dosiahnete rovnaký výsledok, ale každá slúži na niečo iné. Preto, čím viac pomôcok v tréningu využívate, tým lepší výsledok dosiahnete.

 

 

 

 

 

 

Nebojte sa v tréningu experimentovať s rôznymi veľkosťami a druhmi pomôcok.

Mobilizácia ramien s palicou

Strečing vs. Mobilizácia

         Obidve metódy patria do regeneračných procesov, aj keď každá prihliada na vec z rozličnej stránky. Kým strečing (hlavne jeho statická forma) využíva len excentrickú kontrakciu pohybu – sval sa naťahuje. Mobilizácia do pohybu zaraďuje obidve fázy, tak excentrickú ako aj koncentrickú kontrakciu – sval sa skracuje.

         V tréningu, by ste mali mať priestor pre obidve formy. Sú ľudia, ktorí uprednostňujú jednu formu pred druhou. Ja sa snažím  dbať na rovnakú proporcionalitu medzi oboma. Neprikladám jednej väčší význam v porovnaní s druhou, pretože obidve sú rovnako dôležité. Sú obdobia, kedy viac využívam mobilizáciu a naopak. Ale v priebehu roka, z celkového hľadiska to je skôr pol na pol.

!Zvyšovanie mobility a flexibility je základom úspešného tréningu!

Mobilizácia = stabilizácia

           Ruka v ruke je termín mobilizácia s termínom stabilizácia. Ak sme na začiatku definovali mobilizáciu, ako systém cvičení, ktorý zvyšuje kĺbový rozsah, zlepšuje funkciu svalov a pomáha prevencii zranení, tak stabilizácia tela predstavuje správne nastavenie segmentov tela počas daných cvičení. Pri posilňovaní dbáte na správne držanie tela, správne nastavenie kĺbov, centralizáciu kĺbov a aktívne zapojenie hlbokého stabilizačného systému.

         Pri mobilizácii je postup úplne totožný. Jednotlivé časti tela tvoria segmenty, ktoré sú vzájomne, funkčne prepojené a spolu vytvárajú centračne – stabilizačné cvičenia.

         V podstate vám chcem povedať, aby ste mali vždy svoje telo pod kontrolou, bez ohľadu na to, akému druhu pohybu sa venujete. Dodržiavajte základné pokyny, ktoré sa uvádzajú pri správnom držaní tela.

  • Hlava vytiahnutá temenom hore, ako by ste mali na vrchole hlavy položený džbán s vodou a tlačíte temenom proti džbánu
  • Ramená spustené dole od uší, akoby boli z vosku a rozlievali sa do strán
  • Lopatky sú prilepené k hrudníku, smerujú plošne do strán a dole
  • Chrbtica je vo fyziologickom zakrivení (krčná, hrudná, drieková)
  • Panva je v neutrálnej polohe (fyziologická anteverzia).Nie podsadená!!!
  • Neprepínať lakte a kolená do ,,zámku“ (mierne pokrčené)

Podrobný opis správneho nastavenia kĺbov a nácvik ich stabilizácie, nie je obsahom tohto článku.

! Ak chcete niečo zmobilizovať, najprv to musíte zastabilizovať!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?