reklama

Tréning naboso. Áno, či nie?

Je lepšie trénovať v športovej obuvi, alebo naboso? Prečo, by mal človek trénovať bosý, má to vôbec nejaké opodstatenie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Je lepšie trénovať v športovej obuvi, alebo naboso?

 Beh naboso je čoraz populárnejší. Zo západu sa šíri tento trend rýchlosťou vetra. Časy nemotorných a ťažkých bežeckých topánok sú dávno preč. V kurze sú minimalistické odľahčené topánky s elastickou a flexibilnou podrážkou. Vedci dokonca porovnávajú, či je beh naboso výkonnejší, ako beh v športovej obuvi a na koľko je šetrnejší k bosým nohám.

Ale čo tak športový tréning na boso?

 Ako som spomínal v úvode, beh naboso sa čoraz častejšie aplikuje v športovom bežeckom svete. Ľudia objavujú voľnosť a slobodu pohybu, a čo je najdôležitejšie cítia ju na vlastné nohy. Tréning naboso to je už iná téma.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo som sa rozhodol začať trénovať naboso?

 V mojom prípade to bolo veľmi prozaické rozhodnutie z praktických dôvodov. Venujem sa tréningu s vlastnou váhou, kde nacvičujem a predvádzam rôzne akrobatické prvky. Športová obuv, by mi v tomto prípade len prekážala. Keď som s tréningom naboso začínal, najprv som sa pri cvikoch ako stojka, planche, lakťová páka vyzúval, ale pri ostatných cvikoch som zostával obutý. S odstupom času som začal trénovať na boso počas celého tréningu. A doteraz mi to ostalo.

Obrázok blogu

Skúsenosti pri tréningu naboso

 Z vlastných skúseností viem posúdiť tréning naboso v porovnaní s tréningom v športovej obuvi. Ak sa vyzujete a začnete cvičiť zrazu zažijete tréning z inej perspektívy. Do pohybu sa vám zapoja svaly, o ktorých ste doteraz ani netušili, že ich vôbec máte. Rozdiel pocítite už pri obyčajnom stoji na jednej nohe. Koordinačný tréning naberie celkom iný rozmer. Začnete cítiť ako vám pracuje klenba a svaly nohy. Stabilizácia sa prejaví na celom tele a vy pocítite spevnenie stredu tela v oblasti brucha a drieku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja v tom mám jasno, k obuvi sa už nikdy nevrátim.

Zranenia pri tréningu naboso.

 Výskum, ktorý porovnával bežcov v behu naboso oproti bežcom so športovou obuvou, prišiel s týmito zisteniami:

Beh s bosými alebo len ľahko obutými nohami je pre ne dlhodobo šetrnejší, ako beh v športovej obuvi. V časopise Nature to oznámil osemčlenný americko-kenský tím Daniela Liebermana z Harvardovej univerzity v Cambridge (štát Massachusetts, USA).

 ,,Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí bežia bosí alebo ľahko obutí, dopadajú na zaoblený predok či stred chodidla, a nie na pätu ako bežci v športovej obuvi. Bosonohý beh lepšie využíva stavbu chodidla a celej dolnej končatiny, čím zamedzuje potenciálne škodlivým nárazom ekvivalentným dopadu dvoj- až trojnásobku telesnej hmotnosti, ktoré opakovane podstupujú športovo obutí bežci. “Ľudia, ktorí pri behu nenosia topánky, majú úžasne odlišný náraz nohy na zem. Pristátím na stred alebo predok chodidla dochádza k minimálnej dopadovej zrážke oveľa menšej, než aké vytvárajú obutí bežci, narážajúci na zem pätou".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vlastná skúsenosť

 Za 3 roky odkedy trénujem naboso som nemal žiadne vážne zranenie, žiadne vyvrtnutie, žiadne zlomeniny, žiadne narazenia, ani iné bežné komplikácie pri cvičení. A to sa venujem silovému, kondičnému, výbušnému, či koordinačnému tréningu. Moje chodidlá dostanú poriadne zabrať a vôbec ich nešetrím.

 Jediná vec, za ktorú ,,pykám“ pri tréningu naboso je neustále prasknutá pokožka pod palcom nohy. Tým, že som stále bosý, sa bruško palca trie o podlahu a neustále sa mi zlupuje koža (je to ako, keď sa kolenami triete o koberec).

 Niečo podobné sa však tvorí aj na ľudských rukách, ktoré sú tiež permanentne ,,bosé“. Je to daň za opotrebovanosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Benefity pri tréningu naboso

  • Posilnenie aktívnych (svaly, šľachy, kĺby) aj pasívnych (kosti) pohybových štruktúr klenby nohy, chodidla a celej dolnej končatiny.

  • Zvýšenie flexibility achillovej šľachy, plantárnej šľachy.

  • V niektorých literatúrach sa dokonca dočítate, že chôdza naboso zlepšuje lymfatický systém.

  • Zlepšenie pohybových schopností

  • Zlepšená regenerácia dolných končatín

  • Pocit voľnosti – noha aktívne ,,dýcha“

  • Prevencia proti poruchám klenby nôh (plochá noha, vysoká noha, prepadnutá klenba)

  • Posilnenie imunitného systému (pri chôdzi naboso budete imúnnejší voči chrípkovým ochoreniam)

Všetko je raz po prvýkrát

 Nie každému je príjemné chodiť naboso verejne pred ostatnými ľuďmi, nie to ešte trénovať naboso. V takom prípade úplne stačí ak budete chodiť naboso doma, ale koľko krokov bežný človek vykoná za čas strávený doma? Veľa určite nie.

 Druhá možnosť je kúpiť si ,,rukavice“ na nohy. Mám na mysli topánky five fingers, alebo ak chcete bear foot, v ktorých sa cítite bosý, aj keď nie ste. Skvelá pomôcka ako začať s tréningom naboso. Spevnená vibram podrážka odolá akémukoľvek druhu povrchu a vaše nohy budú úplne v bezpečí.

Najznámejším a najpreslávenejším tréningom naboso je beh po pláži.

Po stopách Yetiho

Obrázok blogu

 Už ste skúšali trénovať naboso v snehu? Asi nie, veď prečo by ste to aj robili. Napriek tomu sa však na svete nájde plno nadšencov, ktorí nasledujú stopy Yetiho a vyznávajú beh naboso v snehu. Odporcovia samozrejme argumentujú, že je to pre nás škodlivé, že vystavujeme naše telo nebezpečenstvu spôsobené prechladením, či omrzlinám a hazardujeme so svojím zdravím

 Dovolím si nesúhlasiť. Už za čias Jána Amosa Komenského, bolo otužovanie a pohyb na čerstvom vzduchu synonymom telesnej zdatnosti. Otužovanie ako činnosť bola jedna z podmienok pre splnenie základnej telesnej zdatnosti. Táto tradícia sa dodržiava dodnes.

 Najvhodnejším príkladom na ktorom posúdiť, či je tréning v snehu naboso vhodný, alebo nie nám poslúžia ,,ľadové medvede“. Zoskupeniu ľudí, ktorí vyznávajú otužovanie spojené s plávaním v ľadovej vode sa hovorí ľadové medvede.

Všeobecne sa plávanie v ľadovej vode považuje za zdraviu prospešné.

Ľadové medvede vs. Yeti

Naproti tomu ľuďom, ktorí vyznávajú beh naboso po snehu budeme familiárne hovoriť ,,Yeti“. 

Obrázok blogu

Kým Yeti beží po snehu celý oblečený od hlavy až po päty a len nohy má bosé, ľadový medveď je úplne vyzlečený a celým telom ponorený do vody.Ak sa teda otužovanie/plávanie v ľadovej vode považuje za zdraviu prospešné, potom naozaj nerozumiem, prečo je tréning naboso považovaný za rizikový.

 

Kryokomora – moderná ľadoborňa

 Ďalším dôkazom, že vystavenie ľudského tela nízkym teplotám nemá žiadny negatívny vplyv na jeho zdravie je kryokomora.Kryoterapia predstavuje liečebnú a rehabilitačnú metódu – procedúru zahrňujúcu maximálne trojminútový pobyt v komore s priemernou teplotou -120°, za ktorým nasleduje intenzívne cvičenie.

Existuje aj lokálna kryoterapia, ktorá spočíva v aplikovaní chladu priamo na postihnuté miesto.

Nebojte sa tréningu naboso

 Vraví sa, že ľudia sa boja toho, čo nevidia. A ja dodám, že odsudzujú to, čo nikdy neskúsia. Nesnažím sa vás presvedčiť, aby ste odhodili všetky svoje topánky do koša a už nikdy viac sa neobuli. Len vás chcem inšpirovať k tomu, aby ste svoje chodidlá využívali občas aj k tomu, k čomu boli stvorené – chôdza naboso.

Ladislav Nagy

Ladislav Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som FTVŠ UK v Bratislave. Som kondičný tréner so špecializáciou pre tréning s vlastnou váhou. Svoje tréningové metódy zakladám na silových cvičeniach s prvkami gymnastiky, kalisteniky, kondičných, výbušných cvičeniach.Kladiem dôraz na správne držanie tela, centračno-stabilizačné cvičenia, mobilizáciu a stabilizáciu tela.Rovnako ma baví balančný tréning a koordinácia tela v extrémnych polohách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu