reklama

Nie je tréner ako tréner II. Ako sa nenechať oklamať.

Pred časom som napísal článok, kde som sa snažil ľuďom poradiť, ako si vhodne vybrať trénera. Snažil som sa vyzdvihnúť trénerské cnosti, ktorými by sa mal dobrý tréner riadiť, a naopak poukázať na tie, ktorým sa vyvarovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Počas písania som si však uvedomil, že je toho podstatne viac, na čo som chcel poukázať. Preto mi nezostávalo nič iné ,len obsah článku rozdeliť na dve časti. Nikto nemá rád príliš zdĺhavé články a je lepšie danú problematiku rozdeliť na polovicu, ako to natlačiť všetko do jedného. Človek má potom väčší prehľad.

Odkaz na prvú časť článku ,,Nie je tréner ako tréner“ s podtitulom ,,ako si vybrať trénera“ nájdete tu :

http://lnbodyfit.sk/nie-je-trener-ako-trener-ako-si-vybrat-trenera/

Osobný tréner a výživový poradca sú dve rozdielne profesie.

 Medzi prácou osobného trénera a výživového poradcu je veľmi úzky vzťah. Správna výživa ide ruka v ruke so športovým výkonom. Nie je to len pomer medzi bielkovinami a tukmi, či sacharidmi a tukmi. Je to vzájomný vyvážený pomer všetkých telu prospešných látok na podporu zdravia a športového výkonu. Vláknina, stopové prvky, fytonutrienty, vitamíny, makronutrienty, všetky tieto zložky potravy zabezpečujú správny chod a fungovanie nášho metabolizmu. Poznáme však látky, ako alergény, kyseliny, zásady, jedy, karcinogény, voľné radikály ktoré nám narúšajú tento harmonický vyvážený pomer a napádajú naše zdravé bunky. K ich eliminovaniu nestačí poznať, koľko bielkovín má človek prijať pred tréningom a koľko po ňom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Mám pocit, že na Slovensku je každý tréner zároveň výživovým poradcom, pretože všetci svojim klientom (a čo je oveľa horšie cudzím ľuďom, ktorých v živote nevideli, nevedia o ich metabolizme, zdravotnom stave, alergiách, intoleranciách absolútne nič) vypracúvajú jedálničky ,,šité na mieru“.

Ak niekto ovláda princíp sacharidových vĺn, či ketogénnu diétu, neznamená to, že je výživovým poradcom!

Obchodník neznamená odborník

Jedna z ďalších mojich obľúbených kategórií trénerov.

 V prvom rade tréner o sebe nikdy nerozpráva, že je dobrým trénerom, expertom na výživu, špecialistom na pohyb a podobné samochvály, prezentované jeho webovou stránkou, vizitkou, časopisom či bežným vystupovaním.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To, či ste dobrým trénerom o vás povedia ostatní.

Aká je súvislosť medzi obchodníkom a odborníkom?

 Firmy s doplnkami výživy sú si vedomí faktu, že najdôveryhodnejším prepojením medzi firmou a ich zákazníkmi je tréner. Ľudia svojmu trénerovi dôverujú, veď napokon nemajú dôvod neveriť. Jeho slovo je pre nich sväté. Tak vymysleli ,,úžasnú vec“, ako zapojiť do procesu trénera, kde budú spokojné všetky tri strany – firma, tréner, klient. Takto sa z trénera stane akási cvičená opička MLM (Multi Level Marketing), ktorá ma za úlohu predávať sortiment spoločnosti za účelom zisku a možnosti kariérneho rastu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Tréner sa snaží klientov presvedčiť, že s doplnkami výživy dosiahnu rýchlejšie výsledky a zlepšia svoje zdravie. Ak im ešte k tomu natárajú sprostosti o pesticídmi nezasahovanej a geneticky nemodifikovanej 70-ročnej bio pôde a produkty z nej vyrobené, svätý grál je na svete.

 Podľa možností odporúčajú klientom konzumovať len ich výrobky s argumentom, že ich produkty obsahujú všetko, čo ich telo potrebuje.

 No nie je to úžasné? Univerzálna pilulka pre všetkých na všetko, wauuuu, tomu hovorím dobrá práca.

 O cene takýchto výrobkov nemá zmysel diskutovať, za polovičnú cenu dostanete rovnakú ponuku v akomkoľvek bio obchode a za štvrtinovú v akejkoľvek predajni so športovou výživou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyhnite sa preto takýmto obchodníkom a radšej vyhľadajte skutočných odborníkov.

Doplnky výživy budú vždy len doplnkom, nikdy nie adekvátnou náhradou bežnej stravy.

Tréningový denník a jeho úloha

 Ak začínate s nejakou športovou aktivitou, určite s ňou začínate z istého dôvodu. Chcete sa viac hýbať, chcete aktívne tráviť voľný čas, chcete sa viac pohybovať na čerstvom vzduchu, chcete schudnúť a podobne. Všetky tieto dôvody môžeme zhrnúť jedným slovom – cieľ.

 Každá športová činnosť a z nej vyplývajúci športový tréning by mal mať cieľ, ktorý sa snažíte dosiahnuť. Ideálne ak je ten cieľ všeobecný (chcem sa naučiť daný šport) a špecifický (chcem zlepšiť techniku daného športu, chcem sa zúčastniť amatérskej súťaže).

 K tomu, aby ste dosahovali čiastkové a konečné ciele, slúži tréning. Tréning musí byťsystematický (od najjednoduchších vecí po najnáročnejšie), plánovaný (navrhnutý časový harmonogram), metodický (akceptuje metodické postupy), kontrolovaný (nechýba v ňom spätná väzba) atď.

Tréningový denník je pre trénera rovnako dôležitý, ako vedenie účtovníctva pre ekonóma.

 Preto ma udivuje fakt, že skoro žiadny tréner si nevedie tréningový denník. Dokonca sú takí ľahostajní, že túto psiu povinnosť nechávajú na klienta. Nemajú prehľad o tom, čo cvičili naposledy, s akými váhami pracovali, čo klientovi nešlo, načo sa majú zamerať do budúcna a hlavne nemajú spätnú väzbu – kontrolu tréningového procesu.

Tréningový denník si vedie tréner nie jeho zverenec

Multi-univerzálny tréning

 ,,Variť môže každý“. Tento krásny slogan je z rozprávky Ratatouille, kde hlavný protagonista sympatický potkan Remy má jediný sen, stať sa kuchárom.

 Športovať môže tiež každý. Presne tak. Športovať by mali všetci ľudia na svete, bez rozdielu pohlavia, národnosti, vierovyznania, farbe pleti, zdravotného stavu, majetku, veku a všetkých ďalších možných nezmyselných delení.

 Ale to neznamená, že všetci by mali trénovať rovnako. Nemôžete chcieť rovnaký výkon od 2Oročného študenta a 50ročného seniora. Tréning musí dodržiavať isté zásady. V praxi to však bežne vyzerá presne naopak. Je jedno aký človek príde na tréning, starý, mladý, zdravý, zranený, muž, žena, nováčik, skúsený cvičenec. Tréning vyzerá vždy rovnako. Niekedy je až komické sledovať trénerov ako aplikujú jeden druh tréningu na 6 rôznych ľudí, ktorých v priebehu dňa odcvičia. A je jedno kto vkročí do miestnosti. Takto to ide deň čo deň.

Robiť rozdiely medzi ľuďmi je zlyhanie človeka, nerobiť rozdiely v tréningoch je zlyhanie trénera.

Zhlboka dýchajte

 Dýchanie je najdôležitejšou súčasťou tréningu. Je to alfa a omega celého tréningového procesu. Predtým než začnete s akýmkoľvek typom tréningu, by ste sa mali naučiť aktívne pracovať bruchom –naučiť sa správne dýchať.

Je vysoko pravdepodobné, že ak sa naučíte správne aktivovať brucho, vymiznú problémy s boľavým chrbtom v driekovej časti chrbtice.

Aký je hlavný dýchací sval?

 Brucho je strategickým miestom sily, opticky rozdeľuje telo na hornú a dolnú polovicu, funkčne ich naopak spája. Predstavuje akýsi stred tela –epicentrum vašej sily.

Ste len tak silný, aký silný je váš najslabší článok.

 Všetky svalové špirály (svalové reťazce), ktoré prebiehajú vaším telom, v sebe zahŕňajú svaly brucha. Svaly brucha vám pomáhajú pri stabilizácii tela v statických(stoj), či dynamických(pohyb) podmienkach. Pri všetkom čo robíte by ste mali podľa správnosti zapojiť brucho.

Bráničné dýchanie

 Bránica ako hlavný dychový sval predstavuje kľúč k ceste za vaším zdravým. Chcete mať zdravý chrbát? Naučte sa aktivovať bráničné dýchanie. Chcete mať ploché brucho? Naučte sa aktivovať bráničné dýchanie.

Ako aktivovať bráničné dýchanie?

 Každý dobrý tréner Vám to vysvetlí, ak to vysvetliť nevie, pomoc hľadajte inde.

Informácie typu, pri kontrakcii svalov vydychujte sú vám k ničomu. Napokon je úplne jedno, či pri kontrakcii svalov budete vydychovať, alebo nadychovať. Dôležité je čím budete dýchať, nie ako.

Ladislav Nagy

Ladislav Nagy

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som FTVŠ UK v Bratislave. Som kondičný tréner so špecializáciou pre tréning s vlastnou váhou. Svoje tréningové metódy zakladám na silových cvičeniach s prvkami gymnastiky, kalisteniky, kondičných, výbušných cvičeniach.Kladiem dôraz na správne držanie tela, centračno-stabilizačné cvičenia, mobilizáciu a stabilizáciu tela.Rovnako ma baví balančný tréning a koordinácia tela v extrémnych polohách. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu